توصیه های کاربردی برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی

مشاوران، شما دانش آموزان را مستقیم تشویق نمی کنند که به دانشگاه آزاد بروید و دوست هم ندارند وقتی دانش آموز می تواند در دانشگاه سراسری قبول بشود، به دانشگاه آزاد برود، اما از شما می خواهند که انتخاب رشته دانشگاه آزاد را جدی بگیرید و نسبت به آن بی تفاوت نباشید و تصور کنید که این تنها موقعیت شما خواهد بود ( و شاید هم واقعا چنین شود!). بنابر این با هر تصوری که نسبت به دانشگاه آزاد دارید، باز هم در این آزمون شرکت نمایید و بعد از قبولی در رشته مورد علاقه خود تصمیم بگیرید که به این دانشگاه بروید یا نروید. به عبارت ساده تر، حق انتخاب را از خود نگیرید.

یک مشکل اساسی

مشکل اساسی که هم اکنون وجود دارد، عدم شناخت کافی از رشته های دانشگاهی می باشد. اکثر دانش آموزان برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون رشته دانشگاهی، حتی به حداقل منابع اطلاعاتی پیرامون این مورد دسترسی ندارند ، در صورتی که شما داوطلبان عزیز باید یک دورنما از انتخاب رشته خود داشته باشید. هدف شما که فقط گرفتن یک مدرک کارشناسی نمی باشد، از هم اکنون باید این پروزه را در خود باور کنید که پس از پایان یافتن دوره کارشناسی، برای گرفتن کارشناسی ارشد و مدارک بالاتر هم باید تلاش کنید. بنابراین باید اطلاعات کاملی در مورد رشته هایی که انتخاب می کنید داشته باشید. به طور مثال برخی از رشته ها، موقعیت شغلی مناسبی برای خانم ها ندارند. بازار کار برخی رشته ها در کارشناسی ارشد بهتر است و برخی در دوره کارشناسی و ...

بازار کار و علاقه خودتان را در نظر بگیرید

نمره، ملاک مهم و نهایی انتخاب رشته نیست. تا جایی که ممکن است در شهر خودتان انتخاب رشته نمایید. همچنین باید به علایق و توانایی های خود توجه داشته باشید. مثلا دانش آموزی که به هوا و فضا علاقه دارد ولی به شدت در دروس ریاضی و فیزیک ضعف دارد، مطمئنا در صورت قبولی در این رشته، دانشجوی موفقی نخواهد بود.

نکته دیگری که در هنگام انتخاب رشته خود باید مد نظر قرار دهید، بازار کار رشته های انتخابی می باشد. بازار کار رشته ها را می توان در سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تقسیم بندی کرد. به طور مثال رشته مهندسی هوا فضا اکثرا در بخش های دولتی کاربرد دارد. یعنی فارغ التحصیل این رشته اگر نتوانست وارد بخش دولتی شودف باید به سراغ کارهایی غیر مرتبط با رشته تحصیلی خود برود. اما بالعکس رشته ای مانند مهندسی کامپیوتر در هر سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی بازار کار دارد و فارغ التحصیلان این رشته آسان تر جذب بازار کار می شوند و در صورت برخورداری از توانمندی کافی می توانند از درآمد خوبی نیز برخوردار گردند. بنابراین مشاهئه نمودید که در بحث انتخاب رشته ملاک قرار دادن نمره، عالاقه یا بازار کاربه تنهایی صحیح  نمی باشد و باید همگی این ملاحظات را در نظر بگیرید. بنابراین اگر همه این ملاحظات را در نظر گرفتید، نمره و تراز شما هم برای آن رشته قابل قبول بود، یک انتخاب رشته اصولی را انجام داده اید.

توصیه به آقا پسر ها

برخی از رشته های دانشگاه آزاد هستند که فقط از آقایان پذیرش می کنند. در حال حاضر که بیش از 60 درصد شرکت کنندگان کنکور، از میان دختران هستند، در این رشته ها به دلیل گزینش از آقایان، دختران حق انتخاب ندارند و حذف می شوند. بنابراین شانس قبولی پسر ها بالا می رود. پس به آقا پسرها توصیه می شود که در هنگام انتخاب رشته به این گونه رشته ها بیشتر توجه داشته باشند.

آرمان گرا نباشید

انتخاب ها میتوانند بر 2 دسته تقسیم شوند.

 الف- انتخاب های محافظه کارانه : من مطمئن هستم که این رشته را قبول می شوم. این رشته متناسب با توانایی های من است.

ب- انتخاب های آرمان گرایانه: با وجود اینکه خوب درس نخوانده ام، حتما در فلان رشته قبول می شوم یا اینکه چون آن رشته دارای موقعیت اجتماعی خاص و یا درآمد فوقالعاده است، باید در آن رشته درس بخوانم. توصیه مشاوران این است که همواره بیش از یک حد مشخص ریسک نکنید و رشته هایی را انتخاب کنید که مطمئن هستید به احتمال فراوان قبول خواهید شد. بسیاری از داوطلبان بر اساس دفترچه هایی که حاوی آمار و اطلاعات قبول شدگان سال های گذشته دانشگاه آزاد می باشد، انتخاب رشته می نمایند و هیچ توجهی به خود دفترچه ثبت نام منتشر شده توسط دانشگاه آزاد نمی نمایند و به همین دلیل از رشته های جدید اضافه شده مطلع نمی شوند. در صورتی که در این رشته ها به دلیل جدیدالورود بودن و پایین بودن نمره تراز، شانس قبولی بسیار بالا خواهد بود.

توصیه ای به اولیا

تمامی مشاورین به هنگام انتخاب رشته برای دانش آموزان خود فقط بر اساس تجربه کاری رشته هایی را توصیه می نمایند و تصمیم نهایی را بر عهده خود دانش آموز می گذارند. بر همین اساس به شما اولیای گرامی هم توصیه می شود که برای فرزندان خود تعیین رشته نکنید و بگذارید که خودشان تصمیم بگیرند. ولی برای این که خودشان بتوانند بهترین و درست ترین تصمیم را بگیرند، سعی نمایید که سطح آگاهی فرزندان خود را بالا ببرید. چون زیر بنای تصمیم گیری درست پیرامون یک موضوع، بالا بودن سطح دانش و آگاهی نسبت به آن موضوع می باشد.

یادتان باشد که نسبت به انتخاب رشته آن ها بی تفاوت نباشید. چون ممکن است فرزند شما رشته ای را از روی عدم آگاهی انتخاب نماید و در آن به موفقیت نرسد و یا چندان دلخواهش نباشد و شما را مقصر اصلی بداند و بگوید که من این رشته را ندانسته انتخاب کردم ، شما که می دانستید چرا کمکم نکردید؟! بنابراین شما والدین محترم باید سعی کنید که سطح اطلاعات فرزندان خود را پیرامون انتخاب رشته بالاتر ببرید.

باز هم انتخاب تان را له نکنید

برخی از داوطلبان در هنگام انتخاب رشته، انتخاب دوم به بعد خود را تکمیل نمی نمایند که کار درستی نمی باشد. در انتخاب دوم به بعد حتما باید بین هر انتخاب با انتخاب بالایی تفاوت تراز وجود داشته باشد. اگر 5 انتخاب بعدی در تمام وقت و  3 انتخاب بعدی در پاره وقت هوشمندانه انتخاب شوند، شانس قبولی شما را افزایش خواهند داد.

برخی اشتباهات متداول

در بخش پایانی این مطلب به برخی اشتباهات متداول که داوطلبان هنگام انتخاب رشته انجام می دهند می پردازیم و البته برخی از این اشتباهات با اینترنتی شدن ثبت نام و سیستم هوشمند سایت دانشگاه آزاد برطرف شده است ولی عدم دقت در استفاده از این سیستم، گاهی موجب برخی اشتباهات می شود.

1-انتخاب رشته غیر هم گروه (همه رشته های تمام وقت و پاره وقت باید از یک گروه انتخاب شوند)

2- عدم اطلاع از رشته های حذف یا اضافه شده.

3- عدم اطلاع از این که می توان رشته بدون ستاره را در انتخاب اول نیز قرار داد.

4-اشتباه در استفاده از تراز آخرین فرد قبولی و تراز کیفی (میانگین تراز در انتخاب های دوم به بعد) رشته های مختلف

5- عدم اطلاع دقیق دفترچه و اکتفا به صحبت دیگران و شنیده ها.

6-عدم انتخاب هفتم (انتخاب به عهده خود دانشگاه)

/ 0 نظر / 159 بازدید